The David Lloyd Trophy

Awarded to the best layout in the show as voted for by representatives of the Greenwich and District Narrow Gauge Railway Society, the OO9 Society and the 7mm Narrow Gauge Association.

2016

David Lloyd Trophy Franklin
Franklin : Bob Harper © Simon Cox
Bob Harper with the 2016 David Lloyd Trophy after been presented by Andrew Burnham
Bob Harper is presented the 2016 David Lloyd Trophy by Andrew Burnham - © Simon Cox

2015

David Lloyd Trophy Canal de Remainoul à Tournet
Canal de Remainoul à Tournet : Escadrille St Michael
Escadrille St Michael with the 2015 David Lloyd Trophy after been presented by Andrew Burnham
Escadrille St Michael is presented the 2015 David Lloyd Trophy by Andrew Burnham - © Simon Cox

2014

David Lloyd Trophy Pagham Harbour
Pagham Harbour : Richard Glover
Richard Glover with the 2014 David Lloyd Trophy after been presented by Andrew Burnham
Richard Glover is presented the 2014 David Lloyd Trophy by Andrew Burnham - © Simon Cox

2013

David Lloyd Trophy Annascaul
Annascaul : Paul Titmuss
Paul Titmuss with the 2013 David Lloyd Trophy after been presented by Andrew Burnham
Paul Titmuss is presented the 2013 David Lloyd Trophy by Andrew Burnham - © Simon Cox

2012

David Lloyd Trophy The End Of The Line
The End of the Line : Giles Favell
Giles Favell is presented the 2012 David Lloyd Trophy by Andrew Burnham
Giles Favell is presented the 2012 David Lloyd Trophy by Andrew Burnham

2011

David Lloyd Trophy Corris 1930
Corris 1930 : Rod Allcock
Rod Allcock is presented the 2011 David Lloyd Trophy by Andrew Burnham
Rod Allcock is presented the 2011 David Lloyd Trophy by Andrew Burnham

2010

David Lloyd Trophy Gweek
Gweek North Quay : Steve Howe
Steve Howe is presented the 2011 David Lloyd Trophy by Andrew Burnham
Steve Howe is presented the 2011 David Lloyd Trophy by Andrew Burnham

2008

Pempoul - Réseau Breton : Gordon and Maggie Gravitt

2007

Crackington Quay : Roy Parkes

2006

Willesden Junction : Pete Wilson
ExpoNG 2006 David Lloyd Trophy winner
Pete Wilson with the 2006 David Lloyd Trophy

2005

That Dam Railway : The Chelmsford and District MRC

2004

Crichel : Roy Wood

2003

Bryn Goch : Jaap Stuurman

2002

La Zafra : Bernard Junk

2001

Carrière Rougeault et Compagnie : Philippe Cousyn

2000

Bryn-y-Felin : Angus Watkins

1999

Eneret : Otto Schouwstra

1998

Chelfham : Tony Peart

1994

Donegal Town : by Andy Cundick

1993

Raven’s Rock : by Bryn Lewis

1992

Tan-yr-Allt : by Roger Christian

1991

Corris : Peter Kazer

1990

Nantgwyn : David Gander and Dyffryn Station : Robin Edwards (joint winners)

1989

Llandydref : Gordon Gravett